Potomkovia Karla Veľkého vládli Francúzsku až do roku 987, kedy bol korunovaný kráľom Hugo Kapet. Jeho potomkovia, Kapetovci a ich vedľajšie vetvy z Valois a Bourbonovci postupne pomocou sériou vojen a dedičstvu zjednotili územia pod centrálnu panovnícku moc. Monarchia dosiahla svoju najväčšiu moc za vlády Ľudovíta XIV, ktorý vládol v 2. polovici 17. a začiatkom 18. storočia. V tom čase malo Francúzsko obrovský vplyv na európsku politiku, ekonómiu a kultúru. Bolo najľudnatejším štátom v Európe a tretím na svete po Číne a Indii. Zároveň sa však postupne prepadala do rekordnej zadĺženosti a ekonomického úpadku.
Hraj Francúzske loto online
Úpadok ríše sa za následníkov Ľudovíta XIV. stále prehlboval a bol jednou z príčin Francúzskej revolúcie, ktorá vypukla v roku 1789 a viedla 3. septembra 1791 k náhrade absolutistickej monarchie konštitučnú, 22. septembra 1792 bola následne nastolená Prvá republika. Vláda však v skutočnosti zostala v rukách revolučného kabinetu. 22. augusta 1795 bola vyhlásená ústava roku III, vlády sa chopil direktórium. Následne v roku 1799 ovládol republiku Napoleon Bonaparte, stal sa prvým konzulom (Konzulát) a 18. mája 1804 štátnym prevratom založil prvé francúzske cisárstvo, ktorého sa stal prvým panovníkom. Napoleon nakrátko ovládol väčšinu Európy, bojoval so Spojeným kráľovstvom, Pruskom, Rakúskom a Ruskom, založil nové kráľovstvo, do ktorých čela dosadil členov svojej rodiny. Po porážke v bitke pri Lipsku už nebol schopný čeliť aliančným armádam av apríli 1814 abdikoval. Potom došlo k reštaurácii bourbonského kráľovstva. Počas Viedenského kongresu ušiel z vyhnanstva na ostrove Elba a nakrátko obnovil cisárstvo. Definitívne porazený bol v bitke pri Waterloo.
V roku 1830 dala revolúcia vzniknúť konštitučnej monarchii v čele s vedľajšej vetvou Bourbonovcov, nahradené roku 1848 Druhú republikou. Jej existencia bola onedlho nato ukončená zvolením doterajšieho prezidenta a cisárovho synovca Ľudovíta Napoleona cisárom (ako Napoleona III.), Ktorý bol zajatý po prehranej prusko-francúzskej vojne roku 1870, kedy vznikla tretia republika.
Hoci vyšlo Francúzsko víťazne z prvej aj druhej svetovej vojny, strácala počas 20. storočia postupne bývalej veľmocenské postavenie. Po II. svetovej vojne vznikla štvrtá republika. V roku 1958 bola nastolená súčasná piata republika na čele s generálom Charlesom de Gaullom.
V posledných desaťročiach sa Francúzsko zmierilo s Nemeckom av spojení s ním usiluje o politickú a ekonomickú integráciu Európy. Francúzsko bolo na čele štátov podporujúcich urýchlené rozšírenie menovej únie, ktorú chcela dosiahnuť vytvorenie viac zjednotenej a schopnej európskej politiky, obrany a bezpečnostného aparátu. V referende o prijatí Zmluvy o Európskej ústave však 55% francúzskych občanov hlasovalo proti, čím boli tieto plány výrazne zbrzdenie.