Najväčšia časť územia Francúzska (metropolitné Francúzsko) sa nachádza v západnej Európe, kde hraničí na severovýchode s Belgickom (dĺžka hraníc 620 km) a Luxemburskom (73 km), na východe s Nemeckom (450 km) a Švajčiarskom (572 km), na juhovýchode s Talianskom (515 km) a na juhu so Španielskom (649 km), Andorrou (56,6 km) a Monakom (4,5 km). Francúzska republika sa skladá tiež z území v Severnej a Južnej Amerike (kde má Francúzska Guyana 673 km dlhú hranicu s Brazíliou a 520 km sa Surinamom), v Indickom, a Tichom oceáne, Karibiku (ostrov Svätý Martin je rozdelený na francúzsku a holandskú časť hranicou o dĺžke 10,2 km) a Antarktíde. (Suverenita deklarovaná v Antarktíde nebola uznaná väčšinou iných krajín - pozri Antarktický zmluvný systém).
Francúzsko
Hraj Francúzske loto online
Pevninská časť Francúzska zaberá plochu 543 965 km ². Na severe a západe je krajina rovinatá s miernym vlnením, na zvyšku územia prevažne pahorkatá a hornatá. Vo francúzskych Alpách sa nachádza najvyšší bod západnej Európy Mont Blanc (4 810 m). Ďalšie hornaté kraje zeme zahŕňajú Pyreneje, Centrálny masív, Jura, Vogézy, Armorský masív a Ardeny. Najväčšími francúzskymi riekami sú Loira, Rhôna (prameniaca vo Švajčiarsku), Garonne (v Španielsku), Seina a časť toku Rýna. Loire je zároveň aj najdlhšia francúzskou riekou.
Mestá
Okrem hlavného mesta Paríža (v ktorej aglomerácii žije cez 12 miliónov ľudí) sú najväčšími mestami Marseille, Lyon, Lille, Toulouse, Nice a Nantes.