štvrtok 7. júla 2011

Sarkozy minul 171 miliónov eur

Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy minul počas 6 mesiacov, keď jeho krajina predsedala Európskej únii, až 171 miliónov eur. To je 2x viac ako priemerných 70 - 80 miliónov, ktoré minuli iní členovia EÚ počas ich predsedníctva. Informácia pochádza z francúzskeho denníka le Figaro. Podľa týchto údajov bol polrok francúzskeho predsedníctva v 2008 jedným z najdrahších v histórii únie, pričom výdavky Paríža dosahovali v priemere až jeden milión euro na deň.


piatok 10. júna 2011

Francúzska Riviéra

Ako Francúzska riviéra je označované niekoľko krásnych miest ležiacich na francúzskom pobreží. Tejto oblasti sa tiež inak hovorí Azúrové pobrežie. Toto priezvisko je pre tunajšiu oblasť ležiacu pozdĺž krásne čistého modrého mora skutočne príznačné. Táto oblasť patrí v celom Francúzsku k turisticky najobľúbenejším a najnavštevovanejším. Dôvod bude známy každému, kto toto prekrásne miesto navštívi. Mestá, ktoré sa súhrnne označujú za Francúzsku Riviéru, sú Menton, Nice, Antibes, Cannes a veľakrát sú sem radené aj Saint-Raphaël, Sainte-Maxime, Saint-Tropez, Hyeres, Toulon a tiež Cassis. Každé z týchto miest ponúka niečo zo svojej jedinečnosti a dovolenku kdekoľvek po Francúzskej riviére možno považovať za skutočne dobrú voľbu.

Menton

Mesto Menton je nádherným a vzrušujúcim mestom ležiacim na pobreží Stredozemného mora. Menton je tak trochu schovaný medzi horami a možno aj vďaka tomu sa mu hovorí Tajná riviéra. Mesto si aj napriek návalu turistov stále uchováva svoj tradičný ráz a tým sa značne líši od niektorých iných miest Francúzskej riviéry. Menton je známy ako mesto citrónov. Je to preto, že už dlhú dobu je mesto výrazným producentom týchto citrusových plodov, ktorým sa tu náramne darí. Citróny sú dokonca pre Menton tak dôležité, že práve po nich sú pomenované každoročne sa konajúce tzv citrónovej slávnosti. Tie bývajú ohromnou udalosťou pre miestnych aj pre turistov, ktorých sem však väčšinou v tú dobu veľa nezavíta. Návštevníci tu môžu obdivovať prekrásny barokový kostol zasvätený svätému Michalovi. Za obdiv stojí aj tamojšia nádherne čistá príroda a rozmanitá krajina. Menton naláka ideálnym teplým podnebím, vhodným pre letnú slnečnú dovolenku.

Nice je piatym najväčším mestom Francúzska ležiacim medzi mestom Cannes a kniežatstvom Monaco. V Nice môžeme navštíviť tamojšie Staré mesto a nechať sa uniesť očarujúcou architektúrou či dokonca navštíviť niektorú z tunajších historických budov. Zavítať môžeme napríklad aj do známej pravoslávnej katedrály vystavané cárom Mikulášom I. Turisti ocenia možnosť príjemných dlhých prechádzok po pobreží a zájsť sa pozrieť môžu aj do tunajšieho Múzea umenia.

ANTIBES

Mimo obdivovania zaujímavých múzejných exponátov a prechádzok romantickými uličkami nám mesto Antibes ponúkne skutočne nevšedné zážitky. Mesto je pre turistov ako stvorené a každého určite naláka tunajšie úchvatný Marineland. Jedná sa o akúsi vodnú zoo, v ktorej sa nám ponúka prekrásna podívaná na dokonalý morský svet, v ktorom nechýbajú žraloky, delfíny, kosatky ani tučniaci a mnoho ďalšieho.

CANNES

Cannes je mestom historických pamiatok a zároveň aj miestom, kde je možné navštíviť moderný nočné kluby, zájsť na nákupy do mnohých butikov alebo navštíviť tunajšie slávne kasíno. O zábavu tu bude určite postarané a pre turistov preferujúcich skôr tradičný spôsob trávenia dovolenky skvele poslúži piesočnatá pláž s prístupom do azúrového mora.

Saint-Raphael

Saint-Raphaël je príjemným dovolenkovým mestom, ktoré turistom ponúkne všetko, čo by mohli počas svojho pobytu potrebovať. Návštevníci sa hojne uchyľujú k najrôznejším športovým aktivitám, z ktorých najobľúbenejšími bývajú vodné športy. V Saint-Raphaël sa môžeme ubytovať v niektorom z tunajších luxusných hotelov a využiť širokú ponuku samotného hotelového areálu. Mesto je skrátka ako stvorené na relaxáciu a aktívnemu odpočinku.

SAINTE-Maxime

Mesto Sainte-Maxime je malým, skôr pokojnejším letoviskom ponúkajúcim peknú rodinnú dovolenku alebo romantické miesto pre mladé páry. Mesto Sainte-Maxime vyniká svojou čistou prírodou a hornatou krajinou, ktorá priamo nabáda k dlhým príjemným prechádzkam. Niektoré hotely ležia skôr u kraja mesta a prinášajú tým tiché a pokojné zákutia. Sainte-Maxime disponuje celými 6 kilometre piesočnatých pláží, čo ocenia milovníci slnenie aj priaznivci cachtání sa v čistom mori. Čo príde každému iste vhod, je tiež rad hotelov, z ktorých si každý vyberie, čo mu vyhovuje. Obľúbenými sú moderné rozsiahle komplexy, ktoré svojim návštevníkom ponúknu aj golfové ihrisko a hneď niekoľko bazénov s krištáľovo čistou vodou.

SAINT-TROPEZ

Kto by nepoznal preslávené mestečko Francúzskej riviéry - Saint-Tropez. Známe je mesto predovšetkým ako dejisko slávnych filmov o žandárovi zo Saint-Tropez. Práve vďaka postave slávneho žandára mesto zrejme získalo na sláve a aj návštevnosť tým markantne vzrástla. Žandárska budova, ktorá sa vo filmoch často objavuje, bola donedávna skutočnou žandárskou stanicou a patrí dokonca medzi najfotografovanejšie budovy v celom Francúzsku.

HYERES

K tráveniu pokojnej dovolenky v meste Hyeres môžeme využiť niektorého z tunajších skôr skromných typov rodinných hotelíkov. Mesto je obľúbeným kúpeľným strediskom a vyniká skvelou kvalitou životného prostredia, za ktorú bolo tiež medzinárodne ocenené.

TOULON

Toulon je významnou základňou francúzskeho vojnového námorníctva a tiež dôležitým prístavným mestom. Nejedná sa o príliš turisticky významnú lokalitu, ale aj tu nájdeme možnosť ubytovania a príjemné miesto na relaxáciu.

CASSIS

Mesto Cassis môžeme taktiež využiť skôr ku pokojnejšej letnej dovolenky a za zmienku bude iste stáť tunajšia panensky čistá príroda ukrytá v skalnatom teréne. Milovníci pešej turistiky a dlhých výletov si mesto Cassis zamilujú.

piatok 20. mája 2011

Hraj Francúzske Loto

FRANCE LOTO - Francúzské loto | French National Lottery

France LOTO je tradičnou Francúzskou lotériou. Toto loto je vlajkovou loďou firmy Francaise des Jeuxl, ktorá organizuje národné lotérie a hracie spoločnosti vo Francúzsku. Minimálny JACKPOT býva 2.000.000 EUR a najvyšší JACKPOT v histórii France LOTO bol 34 miliónov EUR.

O lotérii


France LOTO je skrátený názov Francúzskej národnej lotérie. Francúzske loto vznikoi v roku 1936, ako prostriedok získavania finančných prostriedkov pre Francúzsku vládu.
Dnešné loto je organizované firmou Francaise des Jeux Groupe, ktorá vznikla v januári 1993 na organizovanie lotérií a športových hier a je regulovaná francúzskou vládou, ktorá má 72% podiel.


Francúzske loto je populárne vo Francúzsku. Výskum z roku 2006 potvrdil, že až 96% populácie pozná loto a až 36% francúzov hralo Francúzske loto.


Francúzske loto bolo prvýkrát spustené v 1976 a hrá ho viac ako 15 miliónov francúzov.


Aj mnohí Slováci pracujúci vo Francúzsku a túžiaci po výhre, s veľkou obľubou tipujú France LOTO. Môžete ho však hrať aj prostredníctvom internetu a to kedykoľvek a kdekoľvek na svete.

Z výhry sa neplatí žiadna daň!

Ako tipovať Francúzske loto ?


Pravidlá sú veľmi podobné pravidlám Slovenskej lotérie LOTO.
Francúzské Loto je číselná lotéria, pri ktorej tipujúci háda 5 hlavných čísiel zo 49 čísiel (5 / 49) a jedno šťastné číslo ("Lucky Number") z 10 čísiel (1 / 10). Dodatkové číslo sa žrebuje oddelene od hlavných čísiel.


Šanca na výhru, je ale však podstatne vyššia ako v Slovenskej lotérii LOTO !


Žrebovanie lota sa koná až trikrát do týždňa a to každý pondelok, stredu a sobotu večer.


Najnižšia možná výhra je 2 EUR. Tipujúci vyhráva túto cenu, keď uhádne iba šťastné číslo (dodatkové číslo). Pokiaľ tipujúci uhádne päť hlavných čísiel lota a dodatkové číslo, vyhráva Jackpot.


Podaj si tiket teraz!!

štvrtok 12. mája 2011

Lacné letenky do Nice

Lacné letenky do Nice

Nice (vysl. [nis] IPA, OKC. Nica, vyšlo. [nisa]). taliansky Nizza, je francúzske mesto ležiace na juhu v Provence medzi Cannes a Monakom na Azúrovom pobreží Stredozemného mora. Je to prefektúra departementu Alpes-Maritimes a hlavné mesto obvodu Nice. Spolu s 23 okolitými obcami tvorí Spoločenstva aglomerácie Nice-Côte d'Azur (Communauté d'Agglomeration de Nice-Côte d'Azur).

Má 346 900 obyvateľov, aglomerácia 933 000 obyvateľov. (údaje z roku 2005). Čo do počtu obyvateľov ako mesta, tak aglomerácie je Nice piatym najväčším mestom / aglomerácií vo Francúzsku (po Paríži, Marseille, Lyone a Toulouse). Je tiež akýmsi hlavným mestom Azúrového pobrežia. Každý rok privíta cez 4 milióny turistov z celého sveta.

Lacné letenky do Nice

utorok 10. mája 2011

Najlacnejšie letenky do Paríža

Najlacnejšie letenky do Paríža a Francúzska.

Paríž (francúzsky: Paris) je hlavné mesto Francúzska. Je tiež centrom regiónu Île-de-France, zahŕňajúceho Paríž a jeho predmestia, a súčasne sám tvorí jeden z francúzskych departementov (franc.: Département de Paris).

Meno mesta Paris je vo francúzštine mužského rodu a vyslovuje sa [paʀi], v angličtine [pæɹɪs]. Pôvodný latinské meno mesta bolo Lutetia [lutécia] alebo Lutetia Parisiorum (vo francúzštine Lutèce [lytɛs], v slovenčine lutécia), ktoré neskôr ustúpilo v prospech mena Paríž. Názov je odvodený od galského kmeňa Parisov, ktorého meno môže pochádzať z keltsko-galského slová parios, znamenajúceho "kotol". Avšak táto téza nie je celkom istá. Iní autori sa domnievajú, že označenie kmeňa Parisov pochádza z keltsko-galského slová Parisov, znamenajúceho "pracujúci muži" alebo "remeselníci". Od začiatku 20. storočia bola Paríž známa aj pod slangovým menom Paname [panam] (Moi j'suis d'Paname. tj Som z Paríža). Toto slangové slovo získalo v posledných rokoch opäť na priazni u mládeže.

Najlacnejšie letenky do Paríža a Francúzska

streda 27. apríla 2011

Vláda a politika

Vláda a politika

Základné princípy, ktoré musia Francúzska republika rešpektovať vychádza z Deklarácie práv človeka a občana z r. 1789

Ústava piatej republiky bola schválená 28. augusta 1958. Výrazne posilnila autoritu výkonného výboru vo vzťahu k Parlamentu.

Podľa ústavy je francúzsky prezident volený priamo na obdobie piatich rokov (pôvodne sedem rokov). Prezidentská rada zabezpečuje regulárne fungovanie moci ľudu a kontinuitu štátu. Prezident menuje predsedu vlády, predsedá kabinetu, velí ozbrojeným silám a uzatvára pakty.

Národné zhromaždenie (Assemblée Nationale) je dolnou komorou parlamentu. Jeho členovia sú volení priamo na päťročné obdobie a všetky kreslá sú volené v jediných voľbách. Národné zhromaždenie má právo rozpustiť vládu a tým teda väčšinová voľba Zhromaždenia určuje rozhodovanie vlády. Senátorov vyberá volebná akadémia na obdobie deviatich rokov a jedna tretina Senátu sa mení každé tri roky (počnúc rokom 2007). Legislatíva Senátu je obmedzená; ak sa tieto dve komory nezhodujú v nejakom bode (s výnimkou ústavných práv), Národné zhromaždenie má posledné slovo. Vláda má silný vplyv na utváranie programu Parlamentu.

Francúzsko je zakladajúcim členom Európskej únie a to veľkou mierou definuje francúzsku zahraničnú politiku. 29. mája 2005 Francúzsko odmietla v referende ratifikovali Európskej ústavy, keď približne 55% obyvateľov vyslovilo svoje "nie". Tento výsledok zmenil kriticky budúci vývoj politiky Európskej Únie, rovnako tak ako schopnosť Francúzska zotrvať na pozícii vedúceho štátu Európy. Francúzsko je ďalej členom SPC (Sekretariát Pacifickej komunity, Secretariat of the Pacific Community) a COI (Komisia Indického oceánu, Indian Ocean Commission). Francúzsko je tiež vedúcim členom Medzinárodnej Organizácie Frankofónie (La Francophonie, International Organisation of Francophonie), ktorá združuje 51 po francúzsky hovoriacich štátov.

Vo Francúzsku sídli Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) a UNESCO. Ďalej tu sídli Medzinárodný úrad pre váhy a miery (sústava jednotiek SI) a Interpol.

Hraj Francúzske loto online

Play FranceLoto


Administratívne členenie


Francúzsko sa skladá z 26 regiónov. Tie sú ďalej delené do 100 departementov, ktoré sú očíslované (podľa poradia v abecede), čo má následne význam napr pre smerovacie čísla alebo poznávacie značky áut. 22 regiónov leží v európskej časti Francúzska (France métropolitaine), z ktorých jeden tvorí Korzika so zvláštnym štatútom (collectivité territoriale), a zvyšné štyri sú tvorené vždy len jedným departmentom a bývajú tak označované ako Zámorské departementy a regióny (départements et régions d'outre -mer, skratka DROM).

Departmenty sa ďalej rozdeľujú na 342 arrondisementů, do ktorých sa nevôľou žiadne zastupiteľstvo a ktoré majú zmysel len pre zaradenie a administráciu. Arrondisementy sa člení na 4 035 kantónov, ale tie opäť slúži len k administrácii a rozdelenie voličov. Posledný článok tvoria obce, ktorých je vo Francúzsku 36 682. Obce sú samosprávne s voleným zastupiteľstvom (obecná rada).

Pôvodne mali arrondisementy aj kantóny určité právomoci a vlastné zastupiteľstva, v prípade mestských obvodov tento stav skončil rokom 1940 vďaka vláde vo Vichy a definitívne odstránený založením Štvrtej republiky v r. 1946. V prípade kantónov tomu tak bolo oveľa skôr.

Okrem 26 regiónov a 100 departementov sa Francúzsko skladá z ďalších zahraničných teritórií, krajín, Departementálne kolektivit a zahraničných kolektivit.

Zahraničné teritória sa neberú ako časť Republiky Francúzska a nepočítajú sa rozlohou do teritória republiky alebo EÚ. Teritória v Pacifiku naďalej používajú frank ako svoju menu, aj keď bola v Európe nahradená eurom. Polynézskej frank má však kurz viazaný na euro.

Francúzsko tiež kontroluje množstvo ostrovov v Indickom a Tichom oceáne, ktoré nemajú stále osídlenia: Bassas da India, Clippertonov ostrov, Ostrov Europa, Glorieuses, ostrov Juan de Nova, ostrov Tromelin.

pondelok 18. apríla 2011

Blokáda talianskych vlakov na francúzskych hraniciach

Francúzske úrady v nedeľu na hranici zadržiavali vlaky, v ktorých z Talianska cestovali africkí prisťahovalci. Ďalšiu jazdu Paríž povolila až po oficiálnej sťažnosti talianskych úradov. Rím běžencom nedávno k nevôli množstvo európskych štátov udelil povolenie na dočasný pobyt, čím im umožnil voľne cestovať v rámci krajín Schengenského priestoru.

Do Talianska len tento rok dorazilo vyše 20 000 utečencov z nepokojmi postihnutej severnej Afriky, predovšetkým Tuniska. Taliansko im udelila povolenie na prechodný pobyt.

Zadržiavanie vlakov na medzi hraničnými bodmi Ventimiglia v Taliansku a Menton vo Francúzsku bolo podľa Talianov "jasným porušením hlavných európskych princípov". "Vydali sme im cestovné doklady a všetko ostatné, čo potrebujú, a Európska komisia to uznala, keď vyhlásila, že konáme podľa pravidiel Schengenského priestoru," vyhlásil taliansky minister vnútra Roberto Maroni.

Hraj Francúzske loto online

Play FranceLoto


Francúzsko však po utečencoch požaduje, aby preukázali, že sú finančne sebestační, a na hranici umiestnila stráže.

Taliansko a Francúzsko sa kvôli prílevu utečencov zo severnej Afriky nedávno dohodli na spoločných námorných a leteckých hliadkach, ktoré by mali zabrániť ďalšiemu prísunu ľudí z Tuniska, Egypta, Líbye a ďalších krajín čierneho kontinentu.

sobota 16. apríla 2011

Geografia

Najväčšia časť územia Francúzska (metropolitné Francúzsko) sa nachádza v západnej Európe, kde hraničí na severovýchode s Belgickom (dĺžka hraníc 620 km) a Luxemburskom (73 km), na východe s Nemeckom (450 km) a Švajčiarskom (572 km), na juhovýchode s Talianskom (515 km) a na juhu so Španielskom (649 km), Andorrou (56,6 km) a Monakom (4,5 km). Francúzska republika sa skladá tiež z území v Severnej a Južnej Amerike (kde má Francúzska Guyana 673 km dlhú hranicu s Brazíliou a 520 km sa Surinamom), v Indickom, a Tichom oceáne, Karibiku (ostrov Svätý Martin je rozdelený na francúzsku a holandskú časť hranicou o dĺžke 10,2 km) a Antarktíde. (Suverenita deklarovaná v Antarktíde nebola uznaná väčšinou iných krajín - pozri Antarktický zmluvný systém).
Francúzsko

Hraj Francúzske loto online

Play FranceLoto


Pevninská časť Francúzska zaberá plochu 543 965 km ². Na severe a západe je krajina rovinatá s miernym vlnením, na zvyšku územia prevažne pahorkatá a hornatá. Vo francúzskych Alpách sa nachádza najvyšší bod západnej Európy Mont Blanc (4 810 m). Ďalšie hornaté kraje zeme zahŕňajú Pyreneje, Centrálny masív, Jura, Vogézy, Armorský masív a Ardeny. Najväčšími francúzskymi riekami sú Loira, Rhôna (prameniaca vo Švajčiarsku), Garonne (v Španielsku), Seina a časť toku Rýna. Loire je zároveň aj najdlhšia francúzskou riekou.


Mestá


Okrem hlavného mesta Paríža (v ktorej aglomerácii žije cez 12 miliónov ľudí) sú najväčšími mestami Marseille, Lyon, Lille, Toulouse, Nice a Nantes.

Pôvod francúzskeho národa

Hoci Francúzsko zvyčajne vnímame ako jednoliaty národný štát, pri pohľade na skoré dejiny Francúzska je zrejmé, že (slovami André Mauroise) "akási francúzska rasa nikdy neexistovala". Francúzi sa vyznačujú značne rôznorodým národnostným pôvodom, ktorý je rovnako ako ich dejiny výsledkom mnohých vplyvov. V priebehu svojich dejín zažilo Francúzsko množstvo prisťahovaleckých vĺn (čo je príznačné aj pre súčasné Francúzsko). Táto skutočnosť je evidentnejšie pri uvedomenie si geografickej polohy Francúzska na západnom okraji európskeho kontinentu. Jej vplyvom bolo Francúzsko miestom, kde sa zastavovali invázie a usadzovali sa votrelci. Navyše, napriek tomu dnešné Francúzsko má prirodzené hranice, z historického hľadiska nebola nijako uzavretým celkom. Na jej území sa tak od počiatku dejín stretávame s najrozličnejšími národmi - Keltmi, Grékmi, Rimanmi, Germánmi, Frankami, Normanmi, Židov, Španielmi, Portugalci, Italy, Alžírčanov a mnohými ďalšími.

Hraj Francúzske loto online

Play FranceLoto


Najvýznamnejšie stopy v dejinách Francúzska zanechali vplyvy: 1. Galov (čo bola tá časť Keltov, ktorá sa usadila vo Francúzsku), 2. Rimanov a 3. Frankov, pričom prvé dva na prelome tisícročia splynuli dokopy a tretí dal Francúzsku meno. Prístup k imigrantom bol na území Francúzska takmer výhradne asimilačnú , čo znamená, že kultúra, jazyk a genetické dispozície novo prichádzajúcich sa rozpúšťali medzi tu už skôr usadeným obyvateľstvom, pričom je samozrejme do istej miery aj obohacovali. Z hľadiska civilizačného bol najzásadnejší vplyv galorománské kultúry, čo sa odráža aj na dnešnej podobe francúzštiny, ktorú radíme medzi románske jazyky. Výskyt mnohých oblastných jazykov, ktoré väčšinou nemajú s latinským pôvodom príliš spoločného (bretónčina, baskičtina, Korzičtina, flámčina alebo alsaské nárečie nemčiny), však veľmi názorne dokladá, že utváranie francúzskeho národa bolo oveľa zložitejšie a nejednoznačnější. "Hoci stáročia trvajúcej centralizačných tlaky stmelilo Francúza do jediného národa so silným citom pre národnú identitu", bol tento národ utváraný množstvom rozdielnych etník. A práve z tejto historickej rozmanitosti pochádza kultúrne a jazykové bohatstvo dnešného Francúzska.

História krajiny

Hranice súčasného Francúzska zhruba zodpovedajú tým z čias starovekej Galie obývanej keltským kmeňom Galov. Galie bola podrobená v 1. storočia pred nl Rimanmi a Galovia čiastočne prevzali latinský jazyk aj kultúru. S romanizáciu území súvisí aj skoré šírenia kresťanstva od 2. a 3. storočia. Galskej východnej hranice boli v 4. storočí obsadené germánskymi kmeňmi, prevažne Frankami, ktorí neskôr dali krajine jej dnešné meno. Existencia Francúzska ako samostatného štátu sa datuje od rozdelenia Franskej ríše roku 843 na (Francia orientalis) na východe, Francia occidentalis na západe a Lothraringii v stredu. Z Východnej Franskej Ríše sa stala Svätá ríša rímska (dnešné Nemecko), západná časť dala vzniknúť dnešnej Francúzsku.

Potomkovia Karla Veľkého vládli Francúzsku až do roku 987, kedy bol korunovaný kráľom Hugo Kapet. Jeho potomkovia, Kapetovci a ich vedľajšie vetvy z Valois a Bourbonovci postupne pomocou sériou vojen a dedičstvu zjednotili územia pod centrálnu panovnícku moc. Monarchia dosiahla svoju najväčšiu moc za vlády Ľudovíta XIV, ktorý vládol v 2. polovici 17. a začiatkom 18. storočia. V tom čase malo Francúzsko obrovský vplyv na európsku politiku, ekonómiu a kultúru. Bolo najľudnatejším štátom v Európe a tretím na svete po Číne a Indii. Zároveň sa však postupne prepadala do rekordnej zadĺženosti a ekonomického úpadku.
Hraj Francúzske loto online

Play FranceLoto


Úpadok ríše sa za následníkov Ľudovíta XIV. stále prehlboval a bol jednou z príčin Francúzskej revolúcie, ktorá vypukla v roku 1789 a viedla 3. septembra 1791 k náhrade absolutistickej monarchie konštitučnú, 22. septembra 1792 bola následne nastolená Prvá republika. Vláda však v skutočnosti zostala v rukách revolučného kabinetu. 22. augusta 1795 bola vyhlásená ústava roku III, vlády sa chopil direktórium. Následne v roku 1799 ovládol republiku Napoleon Bonaparte, stal sa prvým konzulom (Konzulát) a 18. mája 1804 štátnym prevratom založil prvé francúzske cisárstvo, ktorého sa stal prvým panovníkom. Napoleon nakrátko ovládol väčšinu Európy, bojoval so Spojeným kráľovstvom, Pruskom, Rakúskom a Ruskom, založil nové kráľovstvo, do ktorých čela dosadil členov svojej rodiny. Po porážke v bitke pri Lipsku už nebol schopný čeliť aliančným armádam av apríli 1814 abdikoval. Potom došlo k reštaurácii bourbonského kráľovstva. Počas Viedenského kongresu ušiel z vyhnanstva na ostrove Elba a nakrátko obnovil cisárstvo. Definitívne porazený bol v bitke pri Waterloo.

V roku 1830 dala revolúcia vzniknúť konštitučnej monarchii v čele s vedľajšej vetvou Bourbonovcov, nahradené roku 1848 Druhú republikou. Jej existencia bola onedlho nato ukončená zvolením doterajšieho prezidenta a cisárovho synovca Ľudovíta Napoleona cisárom (ako Napoleona III.), Ktorý bol zajatý po prehranej prusko-francúzskej vojne roku 1870, kedy vznikla tretia republika.

Hoci vyšlo Francúzsko víťazne z prvej aj druhej svetovej vojny, strácala počas 20. storočia postupne bývalej veľmocenské postavenie. Po II. svetovej vojne vznikla štvrtá republika. V roku 1958 bola nastolená súčasná piata republika na čele s generálom Charlesom de Gaullom.

V posledných desaťročiach sa Francúzsko zmierilo s Nemeckom av spojení s ním usiluje o politickú a ekonomickú integráciu Európy. Francúzsko bolo na čele štátov podporujúcich urýchlené rozšírenie menovej únie, ktorú chcela dosiahnuť vytvorenie viac zjednotenej a schopnej európskej politiky, obrany a bezpečnostného aparátu. V referende o prijatí Zmluvy o Európskej ústave však 55% francúzskych občanov hlasovalo proti, čím boli tieto plány výrazne zbrzdenie.

Krajina

Francúzsko (francúzsky La France, výslovnosť / fʀɑs /), oficiálny názov Francúzska republika (francúzsky République française, výslovnosť / ʀepyblik fʀɑsɛz /) je demokratický štát, ktorého väčšina územia (niekedy označovaná ako Metropolitné Francúzsko) sa nachádzajú v západnej Európe. Súčasťou Francúzskej republiky sú takisto zámorské departementy a zámorské územia v Karibiku, Severnej a Južnej Amerike, v Indickom oceáne a Oceánii. Francúzi metropolitné Francúzsko pre jeho geografický tvar často prezývajú L'Hexagone (šesťuholník).

Je členskou krajinou Severoatlantickej aliancie (NATO) a je jedným zo zakladajúcich členov Európskej únie (EÚ). Ďalej je Francúzsko jedným zo zakladajúcich členov Spojených národov. Je jedným z piatich stálych členov BR OSN s právom veta, jednou z ôsmich uznaných jadrových mocností a členom združenia siedmich najvyspelejších štátov sveta a Ruska - G8. Spolu so Spojeným kráľovstvom je Francúzsko jedinou doteraz existujúce koloniálnej superveľmocou.

Hraj Francúzske loto online

Play FranceLoto